Specjalista

Psychiatra, Psychoterapeuta, Seksuolog

dr n.med. Maciej Klimarczyk

Psychiatria

Lęki i nerwice lękowe

Napady paniki (zespół lęku napadowego):
to nagłe, silne napady panicznego lęku, z towarzyszącym silnym strachem przed śmiercią, omdleniem lub utratą kontroli oraz nasilonymi objawami cielesnymi - dusznością, zawrotami głowy, przyspieszoną akcją serca itp. Napady są krótkotrwałe (kilkunastominutowe), ale mogą się powtarzać,

Osoby z napadami paniki często stale myślą o tym, że w każdej chwili może ją spotkać kolejny napad (jest to tzw. lęk antycypacyjny).

Jakie są konsekwencje napadów paniki?

Unikanie sytuacji, które powodują lęk, np. wychodzenia z domu, przebywania samemu w domu, nadmierne kontrolowanie swojego ciała (badania pulsu, ciśnienia, sprawdzanie oddechu – co w konsekwencji pogarsza stan).

Bezsenność
Depresja
Nadużywanie leków uspokajających lub alkoholu.

 

Zespół lęku uogólnionego 

To ciągłe zamartwianie się nawet o najdrobniejsze rzeczy. Cokolwiek ma się zdarzyć, osoba z nerwicą lękową będzie się o to martwić. Towarzyszy temu uczucie wzmożonego napięcia, niepokój, objawy cielesne tj. kołatanie serca, drżenia rąk, potliwość, uczucie kluski w gardle, bóle mięśni, zaburzenia snu.

 

Fobia społeczna

Jest to silny lęk w sytuacjach kontaktów z ludźmi. Osoba z lękiem społecznym odczuwa dyskomfort, zdenerwowanie, a często nawet silne dolegliwości cielesne tj. kołatania serca, zawroty głowy, nudności, zaczerwienienie twarzy, towarzyszą temu liczne obawy, że zostanie skrytykowana, wyśmiana lub skompromituje się w towarzystwie.

Konsekwencje:

Unikanie kontaktów interpersonalnych, życie w pogłębiającej się izolacji, rezygnacja w wielu aktywności (np. studia, wyjazdy, itp.) lub ze związku i życie w pojedynkę

Depresja – dosyć częste powikłanie u osób z fobią społeczną.

Fobia społeczna nie jest nieśmiałością. Jest zaburzeniem, które powinno się leczyć.
Nieśmiałość to cecha charakteru, która nie powoduje tak dużych strat w życiu, a czasem nawet może dodawać pewnego uroku.

 

Nerwica natręctw (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, obsessive-compulsive disorder - OCD). 

Charakteryzuje się występowaniem natrętnych myśli (obsesje) i czynności przymusowych – rytuałów (kompulsje).
Natrętne myśli pojawiają się wbrew woli pacjenta, są przykre, traktowane przez pacjenta jako absurdalne, budzą wewnętrzny sprzeciw, a pacjenci próbują się im przeciwstawiać, co jeszcze bardziej nasila problem.
Czynności przymusowe to powtarzane wielokrotnie zachowania lub rytuały, które wykonuje się aby obniżyć napięcie.

Najczęstsze obsesje dotyczą :
czystości i mycia, sprawdzania, perfekcyjnego przygotowania spraw, praktyk religijnych (u osób głęboko wierzących), zrobienia komuś krzywdy.
Najczęstsze czynności przymusowe (kompulsje): wielokrotne sprawdzanie (drzwi, światła, kontakty, itp.), rytuały mycia się, czyszczenia, chowanie przedmiotów, które przykro się kojarzą (np. noży), kompulsyjne modlitwy.

W nasilonych przypadkach objawy są tak częste i silne, że uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie i pracę. 



« Wróć
Skontaktuj
się ze mną
Dr n. med. Maciej Klimarczyk specjalista psychiatra, specjalista seksuolog, psychoterapeuta
tel. 609 473 342
e-mail klimarczyk@op.pl
GABINETY
Bydgoszcz - ul. Piotra Skargi 3
Mogilno - Plac Wolności 23